Přeskočit na hlavní obsah

Novoroční předsevzetí: not great, not terrible

Je druhého ledna brzy ráno. Od výbuchu poslední silvestrovské petardy uplynulo necelých třicet hodin a podle průzkumů už pět tisíc Čechů stihlo porušit svá novoroční předsevzetí. Každou hodinu jich přibude dalších dvě stě, kteří si už zapálili „jen jednu“ cigaretku, dají pivko navíc, vynechají další lekci angličtiny, protože v práci byl dnes šílený frmol, jak jinak, těch deset večerních kliků přesunou na ráno a vůbec neudělají cokoli z toho co chtěli, protože, důvod se vždy nějaký najde.


Takhle to bude pokračovat a narůstat dále a dále, dokud někdy mezi lednem a únorem počet nešťastníků, kteří sami sobě dobrovolně něco slíbili, ale absolutně to nesplnili, nevystoupá na čtvrt milionu. Dobrá zpráva je, že oproti nim bude stát bezmála dalšího čtvrt milionu šťastlivců, kteří se na konci ledna budou těšit z toho, že zatím dodrželi vše, co si předsevzali. A někde mezi těmito dvěma póly budou čtyři miliony těch, kteří svá předsevzetí, jak se říká, prozatím „nějak pytlíkují“.

Sám jsem patříval spíše mezi ty pytlíkáře. Něco mi vycházelo více, něco jaksi ne. Not great, not terrible („žádná sláva, žádná hrůza“), chtělo by se trochu hořce dodat, ale to si na druhé straně říkali (minimálně v umělecké licenci v seriálu HBO) i tehdy, když Rusům blafl Černobyl. Ovšem tam to vydrželi jen chvilku, než se dozvěděli celou pravdu. Pak se, tváří v tvář jedné z největších katastrof té velké a nešťastné země, začali křižovat i ti nejzavilejší komunisté.

Přemýšlel jsem, čím to, že na Silvestra si dokážeme tak skvěle nastavit laťku a již o několik hodin později epicky selhat (pamatuji, jak jsem si jednou zapálil už na Nový rok, protože jsem to „už nemohl vydržet“). Jedna z teorií je, že ten příslib, to předsevzetí, člověk dává lehkovážně s tím, že to vypadá moc hezky. Že by sice rád, ale někde v koutku duše tomu sám vlastně moc nevěří. Jen se utěšuje nebo dokonce opájí tou představou, že letos konečně udělá v životě ohromný skok, a bude už definitivně šťastný. A někdy tomu člověk i věří a chtěl by, ale naloží si toho zase tolik, že tu tíhu zkrátka neunese.

Je to pár let nazpátek, co jsem radikálně proškrtal svá novoroční předsevzetí. Pytlíkovat něco nemá moc smysl. Not great. Terrible. Vyházel jsem ty zásadní a „povinné“ položky jako “zhubnu“, „přestanu kouřit“ (vyplnil jsem si je jindy a jinak) a místo nich dosadil něco hezkého, co jsem opravdu celým srdcem chtěl a udělalo by mi to radost. V mých seznamech předsevzetí se proto tehdy objevily věci jako „letos navštívím alespoň jednu cizí metropoli“, „naučím se jezdit na inlinech“ nebo „budu se víc smát“. A dodržel jsem to. Kde, kde je psáno, že předsevzetí musí bolet, že to musí být radost z námahy, a ne radost z radosti? A hlavně jsem si jich nedával moc.

Šlo to dobře, ta nová předsevzetí. Během pár let jsem postoupil z kategorie „pytlíkáři“ do kategorie „pytlíkáři+“, což v řeči ratingových agentur znamená, že když to takhle půjde dál, budu se moci dostat i do kategorie „supermani-“. A mohl jsem postupně přitlačit. Letos mám proto na seznamu „budu víc v klidu“, „budu vděčný za vše dobré“, “místo abych se zlobil, zkusím se tomu zasmát“ a nakonec „jeden každý den udělám třeba i jen drobnost, do které se mi až tak moc nechtělo“. Not great, not terrible? Povím si to na Silvestra. Tuším, že kouzlo je v tom užít si to dalších 364 dní. Užít, ne přežít…


Dnešní opruzi: soused, který prudil s hlasitou muzikou po celý Nový rok. Nakonec jsem si řekl, že je asi chudák hluchý a nechal to být.

Dnešní andělé: Sergej Jakušev a jeho obrázky zvířátek, které mi pokaždé připomenou, že mám být více v klidu a být vděčný za všechno dobré a jak jsem je před Silvestrem pověsil, i když jsem byl unavený a moc se mi už nechtělo a pak jsem z toho měl radost.

Přečtěte si další zápisky

Sdílíte kraviny a cvrkáte si u toho do textilu

Milí facebookoví a emailoví sdíleči libovolného věku a pohlaví, mám na vás prosbu: nekažte sobě i nám život tím, že budete šířit kraviny o tom, jak bylo dřív lépe, ale teď to jde od desíti k pěti, a že se celý svět zbláznil. Nebylo líp, nikdy ne tak jako v posledních letech, dokonce  i přes kotrmelce typu Covid. Proto jsem si vzal na paškál jeden z vylhaných emailů na téma „jde to do kopru“, a rozebral ho hezky větu po větě. Ukázalo se, že co na počátku vypadalo jako vtipný popis reality, je ve skutečnosti hloupá lež. Kilo rohlíků stojí 59 korun, kilo mražené kachny jen 39 ❌ Nepravda: rohlík váží 40 g, tedy 25 kusů do kila, reálně je 1,90 Kč za kus, tedy 47,50 Kč za kilo. Cena byla nastřelena o čtvrtinu výše. Vedle toho mražená kachna dokonce i v akci nestojí (20.6.2021) méně než 75 Kč, tedy naopak její cena byla pro účely tohoto „srovnání“ sražena na téměř polovinu. To se nám to srovnává, když nám lidi věří, ale neprověřují… [ Rohlík ] [ Kachna ]  Brambory jsou dražší jak ban...

O zdravotních sestrách, obložených chlebíčcích a vůbec

Rozmohl se nám tu takový nešvar. Virální pamflet, nabádající k tomu, abychom zdravotníky během pandemie příliš nelitovali a nepřikrmovali. Přece si tu práci dobrovolně vybrali, jsou za ni královsky placeni na přesčasech a navíc, navíc mají jídlo za pakatel! Ježkovy ledvinky, tak to jídlo za pakatel mě málem rozplakalo závistí. Podle autora je pak vedle zdravotníků například takový řidič kamionu vlastně ještě větší chudák, protože dělá až patnáct hodin denně, šest dní v týdnu, a stravuje se, cituji, „na prochcaných parkovištích“. Asi moc nepřekvapí, že autor příspěvku, který se dočkal nečekaně velkého sdílení na Facebooku, je kamioňák. Pravda, každý jsme si kdysi dobrovolně vybrali, co budeme chtít dělat. Teď nás to s jistou dávkou štěstí slušně živí a možná i baví. Ti šťastnější z nás pak mají i pocit, že jejich práce dává smysl. Horší varianta je, že jiné zase práce nebaví, živí všelijak, smysl v ní nevidí žádný a ten plný nočník frustrací pak nepravidelně vylévají na svůj Facebook. T...