Přeskočit na hlavní obsah

Policistčiny nové šaty

V předvánoční tlačenici mnou po obchodním centru smýkal dav bezohledně sem a tam. Proplul jsem divokými peřejemi kolem absurdní fronty na stříbrné šmoky, minul krám, kde se přes noc kvůli punčochám nechává zavírat Julia Roberts, pak jsem byl přitlačen na výlohu s dámským prádélkem (hlavou mi v ten moment problesklo mé o čtyřicet let mladší já, tisknoucí stejný čumák na výlohu s vláčky) až mě nakonec přílivová vlna koupěchtivých vyvrhla na kruhovém objezdu v samém srdci galerie, kde to docela hezky voní a šustí jemné látky.


Tam jsem ji zahlédl – malou disharmonii v předvánoční náladě chrámu konzumu. Zahlédl jsem dámu s krátkými blond vlasym nesměle vyčuhujícími zpod služební čepice, v lehce neforemné tmavomodré uniformě, šedých kalhotách, v pevnějších botách, do kterých by Popelka mohla skočit snožmo, a pořádnou pistolí u pasu. Policistka tedy nevypadala jako strašák do zelí, ale v té uniformě jí to zároveň jaksi neslušelo. Není divu. Vypadala tvrdě až nežensky, ať už si tady o emancipaci a genderových stereotypech budeme povídat cokoli.

Stála pevně rozkročena, ruce v bok a palce za opaskem, avšak nikoli směrem k davu. Stála otočena směrem do obchodu, těsně před vystavenou figurínou s červenými večerními šaty. Překrásnými šaty.  Stála a uprostřed té vřavy snila. Služba-neslužba, teď se tu flákala malá holčička a dychtivě zírala na princeznovské šaty. Přišlo mi to až nepatřičné. Ten kontrast mezi na jedné straně strohostí až tvrdostí policejní uniformy a na druhé straně jemného dvojitého volánku, krátkých ramínek a roztomilé mašle ve výstřihu šatů křehkých jako okvětní plátky růže. Jako by se zde střetly dva živly, dva principy, dva světy. Skoro jsem až cítil tu chuť svléknout uniformu, obléct si ty šaty a jít tančit a vyzpívat do světa své křehké, něžné já.

Ovšem, co z té scény cítím já, to je jen tipování hadače, pohled pozorovatele zvnějšku.  Co cítila ona, na co myslela, po čem toužila a o čem snila, to už se nedozvím. Oslovil mě ten okamžik, ten malý moment, kdy se potkala tvrďačka s holčičkou. Někdo, kdo je vycvičen, aby když na to přijde, v mžiku nakopal zloduchovi zadek, nasadil mu želízka a nastrkal ho na zadní sedadlo služebního auta, tak ten aby zároveň mohl toužit po věcech jako je být obdivován, milován a cítit se křehce. Líbilo se mi to právo mít touhu a sen, zastavit se, nechat vynořit na hladinu své já. Chtít žít svůj život, nenechat se spoutat tím, kdo zrovna teď jsem, nebo kdo druzí chtějí abych byl, nebo na koho si hraji sám před sebou.

A tak tu všichni stojíme, zmrazeni na malý okamžik, než mě vlna opět stáhne do koryta divoké řeky nakupujících. Stojí tu figurína v krásných šatech. Policistka, která ji pozorně sleduje. Sleduje a možná sní. Kdopak ví o čem. Jestli o tom, co mohla být, měla být, chtěla být, jaký by byl život, kdyby se stalo tohle či onohle, coby se stalo, kdyby si tyhle šaty vzala na sebe… A kousek za ní jsem já. Sleduji figurínu, sleduji policistku. A sním. Kdopak ví o čem. Jestli o tom, jaké je to psát příběhy, co bych mohl být, chtěl být, jaký by byl život, kdyby se stalo tohle či onohle. A kousek za mnou jste vy. Deset, dvacet, sto, tisíc čtenářů. A pozorujete figurínu, policistku a teď už i mě. A také sníte. Kdopak ví o čem?


Dnešní opruzi: Pan lékárník, který se mi snažil prodat co největší balení mastičky, aniž se se zajímal, co vlastně namazat potřebuji. Klidně na mě tlačte, ale nedělejte to tak okatě.

Dnešní andělé: večerní sněžení. Když ve světle pouličního osvětlení snáší sněhové vločky k zemi a všude je klid a mír, to mi pokaždé moc a moc spraví náladu.

Přečtěte si další zápisky

Sdílíte kraviny a cvrkáte si u toho do textilu

Milí facebookoví a emailoví sdíleči libovolného věku a pohlaví, mám na vás prosbu: nekažte sobě i nám život tím, že budete šířit kraviny o tom, jak bylo dřív lépe, ale teď to jde od desíti k pěti, a že se celý svět zbláznil. Nebylo líp, nikdy ne tak jako v posledních letech, dokonce  i přes kotrmelce typu Covid. Proto jsem si vzal na paškál jeden z vylhaných emailů na téma „jde to do kopru“, a rozebral ho hezky větu po větě. Ukázalo se, že co na počátku vypadalo jako vtipný popis reality, je ve skutečnosti hloupá lež. Kilo rohlíků stojí 59 korun, kilo mražené kachny jen 39 ❌ Nepravda: rohlík váží 40 g, tedy 25 kusů do kila, reálně je 1,90 Kč za kus, tedy 47,50 Kč za kilo. Cena byla nastřelena o čtvrtinu výše. Vedle toho mražená kachna dokonce i v akci nestojí (20.6.2021) méně než 75 Kč, tedy naopak její cena byla pro účely tohoto „srovnání“ sražena na téměř polovinu. To se nám to srovnává, když nám lidi věří, ale neprověřují… [ Rohlík ] [ Kachna ]  Brambory jsou dražší jak ban...

O zdravotních sestrách, obložených chlebíčcích a vůbec

Rozmohl se nám tu takový nešvar. Virální pamflet, nabádající k tomu, abychom zdravotníky během pandemie příliš nelitovali a nepřikrmovali. Přece si tu práci dobrovolně vybrali, jsou za ni královsky placeni na přesčasech a navíc, navíc mají jídlo za pakatel! Ježkovy ledvinky, tak to jídlo za pakatel mě málem rozplakalo závistí. Podle autora je pak vedle zdravotníků například takový řidič kamionu vlastně ještě větší chudák, protože dělá až patnáct hodin denně, šest dní v týdnu, a stravuje se, cituji, „na prochcaných parkovištích“. Asi moc nepřekvapí, že autor příspěvku, který se dočkal nečekaně velkého sdílení na Facebooku, je kamioňák. Pravda, každý jsme si kdysi dobrovolně vybrali, co budeme chtít dělat. Teď nás to s jistou dávkou štěstí slušně živí a možná i baví. Ti šťastnější z nás pak mají i pocit, že jejich práce dává smysl. Horší varianta je, že jiné zase práce nebaví, živí všelijak, smysl v ní nevidí žádný a ten plný nočník frustrací pak nepravidelně vylévají na svůj Facebook. T...