Přeskočit na hlavní obsah

Půl vteřiny nejhlubšího zármutku

Byla mladá, byla hezká a bylo jí to naprosto k ničemu. Cítil jsem to z té půl vteřiny, kterou mi mimoděk věnovala, i když sama podle všeho o něco přišla. A nebyl to smutek ze ztráty, nebyla to bolest osmičky vpravo dole, nebyly to zmařené naděje na postup v zaměstnání. Zdá se, že ji opustil někdo velmi blízký. Kde beru tu jistotu? Když ten smutek jednou sami prožijete, už ho pak poznáte všude.

Původně jsem chtěl naklapat do klávesnice něco jemně pozitivního třeba o posvátném tichu nedělního rána, o nekonečné kráse hvězd, rozsypaných po tmavomodrém sametu noční oblohy (všimli jste si, že nikdy není úplně černá?) a jiných přímočarých krásách života, takové to typické andělsko-opruzní psaníčko, které podle některých z vás hladí po duši. No, možná někdy jindy, protože dnes večer se mi do života připletla na necelou vteřinku tahle smutná blondýnka.

Seděla na sedadle u okna, seděla a tiše plakala, zatímco ji utěšoval její přítel či snad bratr, kdo ví. Myslím, že přes smuteční závoj slz ani nevnímala, co se dělo kolem ní. Míjel jsem ji jen tu půl vteřinu, co jsem procházel uličkou mezi sedadly rychlíku a i přes to mi bylo v tomto zlomku času jasné, jak strašně moc je smutná.

Bylo mi jí líto. Jako pokaždé, když se setkám s bolestí a zármutkem, zvlášť s takto hlubokým. A pak jsem si uvědomil, že tam nesedí jen tak. Jí se to mělo v životě stát přesně takto a právě teď a já to měl vidět a tohle všechno je, i když to zní docela absurdně, v tom nejlepším možném pořádku.

Absurdně a možná i trochu cynicky. Protože lítost a účast vystřídala pro někoho hnusná a nepřijatelná myšlenka „díky že se to nestalo mně“. Víte co? Už jsem vyrostl natolik, že si něco takového nemusím pokrytecky vyčítat. Naopak. Je mi jí stále líto. A přitom jsem zcela samozřejmě rád, že řady mých blízkých už neřídnou a objevují se dokonce noví. A jsem za ně za všechny moc vděčný. Proto jsem dnes viděl půl vteřiny nejhlubšího zármutku. Abych nezapomínal na to, že tu všichni ti co je máme rádi jsou a že to není zcela samozřejmé. Abyste na to nezapomínali i vy. Aby tam ten večer neplakala zbytečně.


Dnešní opruzi: ten šofér na 107, co před odjezdem recituje jména cestujících, co se na něj online stěžovali. Už z toho má menší epos. A pak blázen, který zaměstnal tohoto blázna.

Dnešní andělé: Louis Girardot, spolupachatel Bohemia sektu. Ani nevíte, milý pane, jak jste nám vylepšil den.

Přečtěte si další zápisky

Broskev a kašmír na naše zadnice

Bloumal jsem kolem regálů a vybíral mezi bílým, modrým a zeleným, mezi dvojvrstvým a třívrstvým, mezi jumbo a de luxe plus, hledaje nějaký ten velejemný. Vybíral jsem a přebíral, až mi padl do oka a následně i do košíku nóbl model deluxe-cashmere-peach-comfort-new-design. Což byl toaleťáček fajnový tak, že po jeho kašmírovém pohlazení s embosovaným logem vaše zadnice zavrní blahem a zázračně se rozvoní po broskvích. Nebo to tak alespoň podle obalu vypadalo. Vzal jsem jich balík bratru za dvě stovky. Vzal jsem úmyslně ten nejdražší a nejjemnější, protože už posledně jsem byl pochválen, že mám doma hlaďoulinký toaletní papírek. No a já si pochval cením, pamatuji si je, a jako dobře vycvičený pejsek dělám pak ten pochválený kousek zas a znova. A tak se mi teď v koupelně vyzývavě nakrucují v držáčku kašmír a broskev. Psal jsem dvě stovky? Necelé. Ptáte se, co je to dnes za peníze, a proč to vůbec zmiňuji? Tak to je dobrý dotaz. Protože za dvě stovky dnes už nedostanete skoro nic. Anebo...

Tichý dialog s vodovodní baterií

Z baterie v koupelně vyrazil úplně malinký vodotrysk. Zoufal jsem si, protože to bylo už potřetí. Holt výměna těsnění instalatérem amatérem. Stát se to před několika málo lety, měl bych chuť „opravit“ tu baterii spíše pořádným kladivem než hasákem. Naštěstí se pár věcí malinko změnilo, a tak jsem jen rezignovaně počítal, kolik sad těsnění mi ještě zůstalo. V tom najednou: „Crrr!“ Domovní zvonek. Za dveřmi stály dvě. Byly mladé, hezky oblečené, přiměřeně usměvavé a jediné co chtěly, bylo nabídnout mi asistenci na nejsprávnější cestě k Bohu. Nebo cestě k nejlepšímu Bohu, případně k jedinému pravému, už nevím přesně. Nebo alespoň letáček, kdybych si prý vzal. Hezky jsem poděkoval, nepřijal ani dobrou radu, ani náborovou tiskovinu, a raději jsem se zatnutými zuby vypařil zpět k fontáně. Jinak by měl Jehova své dvě svědkyně toho odpoledne poněkud uplakané. Dotáhl jsem závit a znovu vyzkoušel hlavní uzávěr vody. Miniaturní fontána opět vyzkoušela mé nervy, a měla se náramně čile k světu. Dal...