Přeskočit na hlavní obsah

Půl vteřiny nejhlubšího zármutku

Byla mladá, byla hezká a bylo jí to naprosto k ničemu. Cítil jsem to z té půl vteřiny, kterou mi mimoděk věnovala, i když sama podle všeho o něco přišla. A nebyl to smutek ze ztráty, nebyla to bolest osmičky vpravo dole, nebyly to zmařené naděje na postup v zaměstnání. Zdá se, že ji opustil někdo velmi blízký. Kde beru tu jistotu? Když ten smutek jednou sami prožijete, už ho pak poznáte všude.

Původně jsem chtěl naklapat do klávesnice něco jemně pozitivního třeba o posvátném tichu nedělního rána, o nekonečné kráse hvězd, rozsypaných po tmavomodrém sametu noční oblohy (všimli jste si, že nikdy není úplně černá?) a jiných přímočarých krásách života, takové to typické andělsko-opruzní psaníčko, které podle některých z vás hladí po duši. No, možná někdy jindy, protože dnes večer se mi do života připletla na necelou vteřinku tahle smutná blondýnka.

Seděla na sedadle u okna, seděla a tiše plakala, zatímco ji utěšoval její přítel či snad bratr, kdo ví. Myslím, že přes smuteční závoj slz ani nevnímala, co se dělo kolem ní. Míjel jsem ji jen tu půl vteřinu, co jsem procházel uličkou mezi sedadly rychlíku a i přes to mi bylo v tomto zlomku času jasné, jak strašně moc je smutná.

Bylo mi jí líto. Jako pokaždé, když se setkám s bolestí a zármutkem, zvlášť s takto hlubokým. A pak jsem si uvědomil, že tam nesedí jen tak. Jí se to mělo v životě stát přesně takto a právě teď a já to měl vidět a tohle všechno je, i když to zní docela absurdně, v tom nejlepším možném pořádku.

Absurdně a možná i trochu cynicky. Protože lítost a účast vystřídala pro někoho hnusná a nepřijatelná myšlenka „díky že se to nestalo mně“. Víte co? Už jsem vyrostl natolik, že si něco takového nemusím pokrytecky vyčítat. Naopak. Je mi jí stále líto. A přitom jsem zcela samozřejmě rád, že řady mých blízkých už neřídnou a objevují se dokonce noví. A jsem za ně za všechny moc vděčný. Proto jsem dnes viděl půl vteřiny nejhlubšího zármutku. Abych nezapomínal na to, že tu všichni ti co je máme rádi jsou a že to není zcela samozřejmé. Abyste na to nezapomínali i vy. Aby tam ten večer neplakala zbytečně.


Dnešní opruzi: ten šofér na 107, co před odjezdem recituje jména cestujících, co se na něj online stěžovali. Už z toho má menší epos. A pak blázen, který zaměstnal tohoto blázna.

Dnešní andělé: Louis Girardot, spolupachatel Bohemia sektu. Ani nevíte, milý pane, jak jste nám vylepšil den.

Přečtěte si další zápisky

Fenomén retro: dřív bylo líp jen v naší hlavě

Skuhrání po starých zlatých časech začíná nabírat formu solidní online epidemie. Sbory fňukalů se pravidelně rozněžňují nad fotkami obalů podřadných čokolád z osmdesátek, zoufale uniformních sektorových kuchyní ze sedmdesátek či skenu jídelníčku ze smradlavého nádražního pajzlu z šedesátek. Ano, začali jsme vzpomínat a lačnit po všem, čemu jsme se ještě v devadesátkách smáli. Tedy všichni ne, ale lidí, toužících po minulosti, za poslední dvě dekády významně přibylo a neubývá. [1] Není pro jednoho lehké pochopit, proč falešnými vzpomínkami lžou sobě i druhým, ale pokusím se o to. Jedna věc je někdy si čas od času hezky zavzpomínat. Například na své dětství či mládí. Probrat staré fotky, vysvědčení, krabici se suvenýry z prázdnin, maturitní stužku, fotky dětí, když byly ještě malinké a kdo ví co ještě všechno pěkného. Pozitivní vzpomínky mívají obvykle pozitivní efekty. Celé to povzdychávání by mohlo být celkem fajn, pokud ale nedosáhne chorobného stadia. Například tehdy, když si necháte...

Neslyšíš přes sluchátka? Dostaneš přes držku.

Stalo se to letos v zimě, na cestě vlakem z Brna na sever Moravy. Mladý muž tehdy málem dostal, jak se říká, „po papuli“. V podstatě jen proto, že měl nasazená sluchátka. Avšak skutečně jen proto? Kořeny tohoto příběhu sahají až do druhé poloviny minulého století. Prvního července 1979 představila japonská firma SONY úžasné zařízení s názvem TSP-L2, které ovšem celý svět zná spíše jako Walkman... Celý text najdete na mém profilu na Seznam Médium.