Přeskočit na hlavní obsah

Respektuji výsledky voleb, pravil řádný občan

Téměř na chlup třicet let po revoluci a jen pár týdnů před tím, než se několik set tisíc lidí opět dostavilo na Letnou ve věci kazisvětů v parlamentu i na Hradě, potkal jsem v jedné diskusi podivného křížence. Podle profilu vypadal jako polistopadový ročník, avšak podle projevu byl normalizační nátury typu „chceme pořádek a klid na práci“.


O co tehdy šlo? Přeci o ten spolek renegátů, co si říká Milion chvilek pro demokracii. No ty protirežimní živly, co je Soroš sváží za pětistovku do Prahy, aby mu pomohly svrhnout našeho demokratickou většinou zvoleného premiéra, milej pane. „Respektujte výsledek demokratických voleb“, zvolal směrem k Letné ten podivný svazák s kapitalistickou vázankou, a zatvářil se jako největší demokrat, který právě umravnil několik set tisíc nepřizpůsobivých živlů za jejich nedemokratická alotria.

Zeptal jsem se ho co to je ten respekt k výsledkům voleb. Zeptal jsem se poprvé, a když jsem nedostal srozumitelnou odpověď, zeptal jsem se podruhé. A pak po třetí. A po čtvrté. Nedozvěděl jsem se dočista nic, kromě nevyžádaného rozboru mé osobnosti, zálib a náboženských preferencí. Chyběly snad už jen ty sexuální. Jen jednou mne dokázal překvapit. Prý nevolil ani Zemana ani Ano (ne že bych se ho na to snad ptal), ale i tak „respektuje, že vyhráli, a že holt teď bude muset čekat do dalších voleb“. Protože je řádný občan nebo tak něco. On snad byl na tu svou koňskou dávku konformismu hrdý.

Fascinovalo mne to. Ten muž se vhozením volebního lístku do urny automaticky vzdal jakýchkoli dalších práv a svobod. Svoboda projevu, svoboda shromažďování, nic. Ani náznak snahy využít všeho, co jsme si na Letné před třiceti lety vyzvonili. Nic. Žádná možnost se angažovat a hlasitě říci, že v civilizované zemi (kteréžto mety se kdysi velmi letmo dotklo i Česko s odstupujícím Baby Grossem) se premiéři odporoučejí ze svých postů při mnohem menších skandálech, než je trestní stíhání komunistického estébáka za mnohamilionovou rozkrádačku a několikamiliardovou malou domů, následkem čehož pak dotyčný systematicky demoluje celý systém nezávislého soudnictví a pár ministerstev k tomu.

Třicet let. Získali jsme svobodu a pak se jí vzdali, protože to přece nebyla ta „pravá“ svoboda. Tu falešnou, jakousi podivnou Havlovu, jsme ochotně vyměnili. Za první bazén s vířivkou. Za druhé auto do garáže. Za třetí televizi do baráku. Za desáté šnorchlování v Egyptě a za sto druhů jogurtů v regálech hypermarketů. A za ty hypermarkety.

„Tady to máte, tu svobodu, a už nezlobte“, říkají nám. „Držte pěkně huby a krok, jednou za čtyři roky nám to tam hoďte a ano, bude líp.“ A my ochotně poslechli. Vždyť přece bude líp. Respektujeme výsledky voleb, jak řádní občané. Třicet let. Vedou si nás coby poslušné stádo oslíků. Jediný rozdíl je v té mrkvi, za kterou se ženeme. Zatímco nyní je větší a sladší, tak před tím bývala zčernalá nebo také vůbec. Ovšem to není tak velký pokrok, což?


Dnešní opruzi: půlnoční diskžokej v našem baráku.

Dnešní andělé: ten dobrý holub z Belgie, co se mi začal pravidelně vracet na ještě mokrý a nezveřejněný blog. Pepo?

Přečtěte si další zápisky

Zdražujte si, ale nedělejte z nás blbce

Míval jsem tuze v oblibě čistič skel, který byl levný a účinný. Fungoval krásně, přičemž celá jeho alchymie spočívala v tom, že měl správný poměr vody a lihu. Ano, to je vše. Mezi nejlépe hodnocené čističe skel na trhu patří ty, které jsou složeny výhradně z vody a lihu. Recept je snadný: na jeden kýbl vody jedna flaška denaturáku a po lžičce tajných ingrediencí na barvu a vůni. Protřepat, zamíchat, cenu surovin vynásobit pěti až deseti, podle barevnosti etikety, a šup s tím na regály.  Leta jsem ho kupoval, když byl v akci tak křečkoval zásoby, a náramně si ho pochvaloval. Až do včerejška. To jsem se po dlouhé době stavil v kamenném obchodu s tím, že naberu dalších pár litrů. Nakonec jsem vzal jeden jediný. Cena kouzelného čističe se totiž od posledně vyhoupla nahoru bratru o polovinu, na rozdíl od mé výplaty. Přípravek, pravda, doznal jistých změn a vylepšení. Například už není modrý, ale čirý. To by vysvětlovalo ten nový přídomek „natural“ a čtyřlístky kolem. Jednoduše z receptu...

Broskev a kašmír na naše zadnice

Bloumal jsem kolem regálů a vybíral mezi bílým, modrým a zeleným, mezi dvojvrstvým a třívrstvým, mezi jumbo a de luxe plus, hledaje nějaký ten velejemný. Vybíral jsem a přebíral, až mi padl do oka a následně i do košíku nóbl model deluxe-cashmere-peach-comfort-new-design. Což byl toaleťáček fajnový tak, že po jeho kašmírovém pohlazení s embosovaným logem vaše zadnice zavrní blahem a zázračně se rozvoní po broskvích. Nebo to tak alespoň podle obalu vypadalo. Vzal jsem jich balík bratru za dvě stovky. Vzal jsem úmyslně ten nejdražší a nejjemnější, protože už posledně jsem byl pochválen, že mám doma hlaďoulinký toaletní papírek. No a já si pochval cením, pamatuji si je, a jako dobře vycvičený pejsek dělám pak ten pochválený kousek zas a znova. A tak se mi teď v koupelně vyzývavě nakrucují v držáčku kašmír a broskev. Psal jsem dvě stovky? Necelé. Ptáte se, co je to dnes za peníze, a proč to vůbec zmiňuji? Tak to je dobrý dotaz. Protože za dvě stovky dnes už nedostanete skoro nic. Anebo...