Přeskočit na hlavní obsah

Kdopak je tu ten šťastný?

Vypadal trochu jako přerostlý včelí medvídek, kterému někdo ukradl černé pruhy. Zhruba metrákový, čtyřicetiletý včelí medvídek ve žluté mikině, která tak tak že zakrývala jeho povislý pivní břich. Medvídek s odřenou igelitkou z Alberta, ze které právě vylovil plechovku Starobrna. Loser jako když vyšije.


Na rozdíl od své loutkové předlohy si totiž Medvídek nijak neprozpěvoval, nepoletoval z květiny na květinu a nejevil takhle z dálky žádné zjevné známky spokojenosti nebo štěstí. To přeci poznáš i podle toho, že se (neúspěšně) snažil na perónu nakopnout holuba a samozřejmě podle toho, že v sedm ráno odvíčkoval první, a kdo ví jestli zrovna první, pivko.

Takhle se startuje den, když večer před tím těch pivek bylo příliš hodně (notorik amatér) nebo naopak příliš málo (pokročilý notorik). První notorická liga pak ráno rovnou nastartuje decákem něčeho s vyšším oktanovým číslem. Zkrátka pokud liješ už od božího rána, život se s tebou asi moc nemazlil. Nebo to ty ses nemazlil se životem?

Stál jsem si tam, Freudil si toho chudáka na dálku, analýzu mu dělal a promile mu měřil. A malinko nafoukaně děkoval Bohu, že už tolik let nekouřím, nepiju, nemám pupek, chodím do práce, píšu blogy, platím daně, všechno mi více – méně funguje ... teoreticky jsem tedy šťastný nad normu. Ne tak ještě nad jeho normu. A pak se Medvídek otočil směrem ke mně.

S jistou formou zvrácené elegance si odkrkl a usmál se. Naprosto bezelstně. To poznáš. Tam bylo všechno. Přesněji nebyl tam vůbec žádný problém, žádný stres, žádný tlak. Naopak jsem tam zahlédl, a to přísahám, maličký, kratičký, ale naprosto autentický pocit štěstí.

V ten okamžik byl Medvídek králem světa. Nevydrželo mu to pravda moc dlouho, ale byl. Na ten maličký moment byl. Zažil Úžasný Pocit Klidu a Štěstí. Někteří ho nezažijeme, jak je život dlouhý. Protože nechceme nebo neumíme nebo ani nevíme, že bychom mohli. Ale Medvídek, ten mohl, uměl a chtěl. Král.


Dnešní opruzi: lichožrout v mém koši na prádlo. Vypasený, tučný lichožrout. Grrr.

Dnešní andělé: Seduo.cz a jeden jejich online kurz, o kterém jsem tušil, že ho chci a potřebuji, jen jsem nevěděl, že vůbec je. A pak, v pravý čas, se objevil. Super, díky.

Přečtěte si další zápisky

Novoroční předsevzetí: not great, not terrible

Je druhého ledna brzy ráno. Od výbuchu poslední silvestrovské petardy uplynulo necelých třicet hodin a podle průzkumů už pět tisíc Čechů stihlo porušit svá novoroční předsevzetí. Každou hodinu jich přibude dalších dvě stě, kteří si už zapálili „jen jednu“ cigaretku, dají pivko navíc, vynechají další lekci angličtiny, protože v práci byl dnes šílený frmol, jak jinak, těch deset večerních kliků přesunou na ráno a vůbec neudělají cokoli z toho co chtěli, protože, důvod se vždy nějaký najde. Takhle to bude pokračovat a narůstat dále a dále, dokud někdy mezi lednem a únorem počet nešťastníků, kteří sami sobě dobrovolně něco slíbili, ale absolutně to nesplnili, nevystoupá na čtvrt milionu. Dobrá zpráva je, že oproti nim bude stát bezmála dalšího čtvrt milionu šťastlivců, kteří se na konci ledna budou těšit z toho, že zatím dodrželi vše, co si předsevzali. A někde mezi těmito dvěma póly budou čtyři miliony těch, kteří svá předsevzetí, jak se říká, prozatím „nějak pytlíkují“. Sám js...

Tečka na konci věty působí nedůvěryhodně!

Bývala to jedna z mála jistot, kterou měl psaný text, a kterou zvládal i ten největší češtinářský tukan: na začátku věty píšeme velké písmeno a na jejím konci tečku. Jak prosté, jak snadné. Ovšem napsat tečku na konci věty je dnes, jak jsem se s překvapením dozvěděl, poněkud ošemetné. Jistá skupina lidí ji totiž považuje za nezdvořilou. Asi jako doposud vykřičník! Ten je však nově pro změnu výrazem až pozitivních emocí. Nevěříte? Pár dní nazpět jsem si potřeboval ověřit, za kterými typy vět se tečka psát nemusí. A co se nestalo? Místo jednoduchého pravidla se na mě sesypala snůška varování: „Tečka na konci věty dnes působí nedůvěryhodně.“ Po chvilce pátrání se vyjasnilo. Odkazy směřovaly víceméně k jednomu zdroji, studii Birminghamské univerzity, ve které výzkumníci zjistili, že u kratších a zejména pak jednoslovných odpovědí příslušníci generací Y+Z citlivě vnímají, zda zahrnují tečku.  Protože tečka se nepíše, ze vzhledu v online komunikaci je přeci jasné, že věta končí. Tečka je...